Лікування кокаїнової залежності в Одесі і Києві

Кокаїн («кокс», «енергія», «кікер», «сніг», «рафінад») – це наркотична речовина синтетичного походження, яка викликає сильну залежність. Належить до категорії стимуляторів. Вживання наркотику призводить до інтоксикації організму і його найсильнішого виснаження. Під час вживання кокаїну висока ймовірність передозування, яке може завершитися летальним результатом пацієнта. Кокаїнова наркоманія вважається другою за масштабом соціальною проблемою, поступаючись тільки опіатній залежності.

Наркотик – опис, склад, ефект, властивість

Кокаїн добувають із листя рослин, до складу яких входять алкалоїди. Прийом такої речовини провокує розвиток сильного психотропного ефекту. На 90% наркотик складається з кокаїну гідрохлориду. Листя коки виділяють токсичні елементи, щоб захищатися від комах. Вживання подібної зелені людиною призводить до негативного впливу на центральну нервову систему, що пояснюється проявом короткострокової ейфорії. При цьому кокаїнова залежність стрімко розвивається і впоратися з нею без допомоги професіоналів неможливо.

Наркодилери для здешевлення виробництва та збільшення розміру партії найчастіше додають до натуральної речовини синтетичні компоненти, що суттєво збільшує небезпеку кокаїну. Наркотик є дрібним порошком білого або кремового кольору. Має специфічний різкий запах. Якщо спробувати його на смак, відбувається оніміння мови. Цей ефект проявляється при попаданні наркотику на слизову оболонку.

Кокаїнове сп’яніння супроводжується такими симптомами, як галюцинації, напади паніки, розсіяність. У деяких випадках після одноразового вживання порошку наркоман стикається з такими тяжкими наслідками, як психоз або параноїд.

Кокс дає короткострокове відчуття ейфорії, при цьому сам наркотик руйнівно впливає на внутрішні органи та системи. Через кілька хвилин після вживання речовини хворий відчуває:

  • емоційне піднесення;
  • зниження чутливості до болю;
  • підвищення фізичної витривалості;
  • відсутність потреби в їжі та сні;
  • енергійність;
  • імпульсивність;
  • порушення логіки суджень;
  • підвищення лібідо;
  • тремор рук;
  • надмірна активність та товариськість.

Через деякий час, коли ейфорія проходить, наркоман зазнає сильних мук. Емоційне піднесення змінюється депресивним настроєм, можливі спроби суїциду. Посилюється тремор кінцівок і біль голови, підвищується тривожність. Також наркоман зазнає важкої ломки, т.к. кокс провокує сильну психологічну та фізичну залежність, яка змушує знову і знову приймати заборонений препарат.

Спосіб вживання

Кокаїнові наркомани вживають наркотик  декількома способами. Найчастіше це внутрішньовенні уколи. Це один із найнебезпечніших варіантів, оскільки навіть одиничне введення може призвести до смерті. Сп’яніння настає через 10 хвилин після ін’єкції у вену та триває 20-45 хвилин. Виділяють ще кілька найпоширеніших способів вживання речовини:

1.Інтраназально. При використанні цього методу знижується ризик розвитку сильної залежності. Наркотик ретельно подрібнюють та викладають доріжками шириною 3 мм. Всередину втягують через порожню трубку. «Сніг» сильно звужує судини носової порожнини, тому частина речовини затримується у слизовій оболонці. Сп’яніння настає за 3 хвилини і триває близько години.

2.Інгаляційно. При вдиханні парів активна речовина потрапляє в кров через легеневі альвеоли. Симптоматика інтоксикації проявляється через 2-3 затяжки, максимальна концентрація в крові досягається через 5 хвилин. Тривалість сп’яніння – 10-20 хвилин.

3.Перорально. Ще один спосіб вживання наркотику кокаїн. Активна речовина всмоктується із ШКТ у кров, пік ейфорії настає вже за годину після прийому. Приблизно 60% наркотику розпадається у печінці.

4.Сублінгвально. Препарат закладають під язик, всмоктування йде через слизову оболонку рота. Зазвичай у такий спосіб приймають пасту або листя. Симптоматика наркотичного сп’яніння з’являється через 2-4 хвилини, ейфорія йде на спад за годину.

Під дією кокаїну хворий почувається супергероєм. Перебуваючи під кайфом, залежний, часто, стає занадто агресивним і легковозбудимим. Неможливість адекватно оцінити обстановку та власні сили призводить до небезпечних ситуацій. Наркоман може вплутатися в бійку, внаслідок чого отримає сильні побої або навіть помре. У стані наркотичного сп’яніння хворий робить кримінальні вчинки. Поступово ніс залежного стає менш сприйнятливим до ароматів, часто страждає від респіраторних патологій. Слизова оболонка покривається гнійниками, шкірні покриви навколо носа червоніють і запалюються.

Дія наркотику на організм людини

Дія на організм кокаїну супроводжується зміною активності трьох важливих медіаторів, що передають в ЦНС електрохімічні імпульси. дофаміну, норадреналіну, серотоніну. Наркотична речовина блокує їхнє зворотне захоплення нейронами, тому при кожному проходженні імпульсу їх кількість у ЦНС збільшується. В результаті зростає збудження в головному мозку, де знаходиться максимальна кількість дофамінових, серотонінових та норадреналінових рецепторів. Збільшення концентрації адреналіну стає причиною збудження синаптичної нервової системи, що стимулює органи дихання та серце. Стрибок серотоніну характеризується втратою апетиту, усуненням депресії та підвищенням рухової активності.

При регулярному прийомі коксу запас нейромедіаторів поступово виснажується, т.к. вони не потрапляють у нейрони. Нервові імпульси проходять, але з кожним разом зменшується кількість виробленого серотоніну, норадреналіну та дофаміну. Для компенсації дефіциту на поверхні клітин формується більша кількість рецепторів. У медицині це називається поява толерантності, коли стандартні дози не приносять ейфорії.

Щоб розширити коло своїх клієнтів, наркодилери запустили «байку», що ефект від кокаїну полягає в тому, що він допомагає відкрити нові здібності мозку. Дослідження вчених продемонстрували інші результати: стимулятори руйнують головний орган людини.

Потрапляючи в мозок, токсичні речовини втручаються в роботу нейротрансмітерів, що призводить до порушення функцій нейронів або повного їх руйнування. Згодом розвивається толерантність до наркотику, внаслідок чого дозування препарату постійно зростає. Щоб досягти бажаного ефекту, залежні починають експериментувати з кількістю речовини, що приймається. Подібні експерименти можуть завершитися комою. Навіть якщо наркомана врятують, головний мозок зазнає незворотних змін: провали в пам’яті, неадекватні емоційні реакції, зниження інтелектуальних здібностей.

Залежність від наркотику

Залежність від кокаїну формується вже після першої дози. Наркоману хочеться повторити випробувані відчуття, і він думає про повторне прийняття речовини. Домогтися початкового ефекту згодом стає дедалі складніше. Внаслідок цього хворий постійно збільшує дозування, що рано чи пізно призводить до передозування.

Ділери пропонують кокаїн у кількох формах. Більшість негативних наслідків від вживання коксу викликана саме синтетичними домішками. Часто до порошок додають борошно, пральний порошок, крохмаль і т.д. «Зелений кокаїн», що міститься в листі рослини кокс, приймають перорально. Цей варіант прийому дає не такий яскравий ефект, але залежність від речовини стрімко розвивається.

Серед молоді все більшої популярності набирає енергетичний напій Cocain Drink, який діє протягом 18 годин. Для тих, хто має патології серця, навіть мала кількість такого напою може стати смертельною. Кокаїн у порошку вважається найпоширенішим і найнебезпечнішим варіантом. Непередбачуваний склад та постійне збільшення дози призводять до швидкого звикання та руйнування ЦНС. Чистий кокаїн є білим порошком, що містить 80-95% алкалоїдів зі специфічним запахом без сторонніх домішок.

Також виділяють інші форми наркотику:

1.Паста. Кремоподібний порошок ніжно-бежевого кольору. Містить мінеральні скупчення, які легко розфарбувати руками. Концентрація наркотичної речовини – 40-90%.

2.Гідрохлорид. Являє собою невеликі кристали або жовтуватий порошок. Вміст наркотичної речовини – 80-95%.

3.Крек. Є дешевим аналогом дорогого гідрохлориду. Зовні виглядає як непрозорі кристали.

4.Спідбол. До складу входить крек та героїн. Дуже небезпечне поєднання, яке може призвести до раптової зупинки серця або найсильнішої

Ознаки залежності у людини від кокаїну

Основні ознаки вживання кокаїну, що допомагають розпізнати залежного:

  • звуження зіниць;
  • нескладне мовлення;
  • почервоніння шкірних покривів навколо носа;
  • надмірне збудження;
  • тремор верхніх кінцівок;
  • агресивність;
  • характерне чухання кінчика носа;
  • блідість шкірних покривів;
  • випадання зубів;
  • різке схуднення;
  • розчісування на шкірі.

Після завершення дії наркотичної речовини хворий впадає в апатію, у неї починається сильна та болісна ломка. Залежний, який приймає кокаїн, часто може знайти собі місце. У ньому накопичується колосальна кількість енергії, яку йому потрібно виплеснути. Нерідко це стає причиною кримінальної поведінки або вступу до безладних статевих зв’язків, підвищуючи тим самим ризик інфікування венеричними патологіями.

Як довго препарат тримається в організмі

Тести можуть виявити наркотик та продукти його розпаду, навіть через кілька діб після останнього прийому речовини. 95% кокаїну виводиться з організму через нирки протягом 2-4 днів.

Тривалість виведення препарату залежить від кількох факторів: наявність (відсутність) хронічних патологій, частота вживання речовини, вага, дозування тощо. . У тих, хто має хронічну залежність, термін збільшується вдвічі. При частому прийомі «рафінаду» залишки речовини можна виявити в крові та за кілька місяців.

Виявити сліди кокаїну в сечі можна протягом 6-8 годин після прийому останньої дози, у деяких випадках термін продовжується на 2 дні. При регулярному вживанні препарату його концентрація у біологічній рідині буде високою протягом тривалого часу. У волоссі наркотик тримається до 3 місяців, у нігтях – ndash; до півроку.

Типи або види залежності від наркотику

При пероральному та інтраназальному прийомі речовини толерантність до наркотику розвивається довше. Симптоматика появи залежності:

  • непереборне бажання знову прийняти препарат та відчути ейфорію;
  • всі думки зайняті лише наркотиком і тим, як дістати нову дозу.

Фізіологічний механізм утворення психологічної залежності є досить простим. У головному мозку при прийомі речовини запускається посилена стимуляція дофамін центру винагороди. Усі дії, що супроводжуються надмірним виробленням даного медіатора, формують залежність.

Відповіді на питання, чи проявляється фізична залежність при вживанні кокаїну, досі немає. Деякі наркологи вважають доказом її розвитку наявність абстинентного синдрому, в основі якого лежить посткокаїнова дисфорія, що супроводжується такими симптомами, як слабкість, дратівливість, озлобленість, маячні ідеї тощо.

Інші впевнені, що якщо ця клінічна картина тримається більше 24 годин, то це свідчить про розвиток психологічної, а не фізичної залежності.

Стадії залежності від наркотику

Кокаїновим наркоманом можна стати навіть після «пробного» вживання наркотику, т.к. речовина швидко формує стійку психологічну тягу. Виділяють чотири основні стадії залежність від кокаїну:

1.Соціальний прийом. Перше вживання наркотику. Найчастіше це відбувається у компанії друзів, на вечірці тощо. Кокаїн допомагає зняти напругу, розслабитися, підвищити товариськість.

2.Проблемний прийом. Залежний вже самостійно купує наркотик, вживаючи його на самоті або в компанії «друзів». За однією дозою слідує інша, іноді сп’яніння триває цілу добу. Наркоман втрачає інтерес до чогось, з’являються проблеми на роботі, погіршуються стосунки в сім’ї.

3.Критичний прийом. Найчастіше залежний вживається наркотик на самоті. Він забуває про свої обов’язки. Хворого не турбує вже нічого, окрім нової дози. Він втрачає роботу, старих друзів, сім’ю. Періодично неадекватно поводиться, виявляє агресію і страждає на манію переслідування.

4.Хронічний прийом. Формується стійка залежність. Щойно завершується ейфорія від дози, наркоман вирушає на пошуки нової. Кокаїнове сп’яніння стає затяжним і нагадує алкогольний запій. Часто у пацієнта трапляються передозування, проявляються соматичні недуги. Багато залежних страждають від параноїдального марення та депресій.

Наслідки прийому цієї наркотичної речовини

Алергічна реакція на кокс – це небезпечний стан, що включає передозування препаратом або прийом суміші низької якості. Шкода від кокаїну для організму полягає у прояві багатьох побічних ефектів:

  • ішемічної хвороби серця;
  • безсоння;
  • занепад сил;
  • ушкодження органів шлунково-кишкового тракту;
  • розсіяності;
  • легеневих та респіраторних патологіях;
  • інсульт;
  • гіпертонії;
  • дратівливості;
  • порушення ерекції;
  • відхилення в роботі серцево-судинної системи;
  • гострий мозковий кровообіг;
  • схильність до суїциду;
  • галюцинаціям;
  • депресії;
  • раптовій зупинці серця.

Важко розрахувати розмір смертельної дози, т.к. цей показник індивідуальний кожному за людини. Все залежить від загального стану організму, віку та інших властивостей. Деякі люди можуть загинути, прийнявши 500 мг «снігу». Найменше дозування до смерті не призведе, але системно руйнуватиме організм.

Легке передозування кокаїном супроводжується наступною симптоматикою:

  • посинення шкірних покривів;
  • тремор верхніх кінцівок;
  • посилене потовиділення;
  • мігрень;
  • сильна спрага;
  • порушення роботи серця.

Передозування може призвести до втрати свідомості, появи судом. Зовні це нагадує напад епілептика. Висока ймовірність раптової зупинки серця.

Поєднання наркотику з іншими речовинами

Часто кокаїнові наркомани для посилення почуття сп’яніння та продовження ейфорії приймають «коктейлі», змішуючи різні заборонені речовини. При цьому багаторазово зростає ризик передозування та розвитку побічних ефектів.

Найпоширеніші поєднання:

1.Кокаїн та алкоголь. Спиртні напої допомагають позбутися безсоння та надмірного збудження, викликаного наркотиком. Вживання подібної суміші посилює ефект від наркотичного сп’яніння та збільшує ризик серцево-судинних ускладнень, т.к. йде подвійне навантаження. Залежний не може адекватно оцінити власний стан, тому набуває великих доз, що призводить до сильної інтоксикації.

2.Кокаїн та опіати. Героїн та морфін знижують ймовірність прояву агресії та тривожності, але при цьому зростає ризик розвитку дихальної недостатності. З’єднання опіатів з «рафінадом» призводить до швидкої появи соматичних недуг та активнішої деградації особистості.

3.Кокаїн та марихуана. Марихуана збільшує кардіотоксичність коксу та притуплює дисфоричну симптоматику. При змішуванні двох речовин значно збільшується концентрація кокаїну в крові.

4.Кокаїн та бензодіазепіни. Такі засоби як «Феназепам» використовуються для боротьби з пригніченим станом, що проявляється під час постинтоксикації. Також вони значно підвищують ризик розвитку дихальної недостатності.

5.Кокаїн та амфетамін. Психостимулятори мають ідентичний механізм дії. Поєднання двох препаратів посилює навантаження на організм, що призводить до його швидкого зношування. У залежних виникають проблеми з увагою та засвоюванням нового матеріалу. Тривале вживання «коктейлю» закінчується зниженням інтелекту та дефіцитом мозкового кровообігу.

6.Кокаїн та МДМА. Разове чи регулярне вживання двох стимуляторів руйнує організм у кілька разів швидше, ніж у разі їх прийому окремо. Вираження негативної симптоматики залежить від якості наркотиків, дози, вихідного стану організму. Найчастіше при з’єднанні двох стимуляторів виходить прямо протилежний ефект – хворий відчуває апатію, занепад сил, тривожність і занурюється у депресію.

Родичі та хворий

У 95% випадків родичі не одразу помічають зміни у поведінці залежного. Але неадекватні вчинки та поява підозрілих звичок мають насторожити. Поведінка наркомана у ній має такі особливості: необгрунтована агресія, істерики, підвищена дратівливість. У пацієнта змінюється коло спілкування, пропадають старі товариші, їхнє місце посідають дивні особи. Хворий постійно з кимось тихо розмовляє телефоном, намагаючись, щоб його не почули. Може на тривалий термін вирушати з дому, не даючи жодних пояснень.

У кокаїнового наркомана кардинально змінюється система цінностей. Він замикається у собі та своїх проблемах, віддаляючись від близьких. Спілкування зводиться лише до прохання грошей. Часто наркомана ловлять на обмані чи крадіжці. Потреба нової дози штовхає пацієнта на злочин. У стані ломки він може напасти на незнайому людину з метою пограбування або спробувати вчинити суїцид.

Для позбавлення згубної пристрасті мало змінити поведінку наркомана, причому самостійно це зробити майже неможливо. Необхідно повідомити близьких друзів і родичів про проблему. Зробити це важко, т.к. зазвичай подібний факт намагаються приховати від оточуючих. Але для блага хворого слід зважитися на цей крок. Наркоману в жодному разі не можна давати гроші, інакше він придбає чергову дозу. Слід поводитися з ним максимально відверто та чесно. Залежний повинен знати, що будь-яку брехню буде викрито і маніпулювати рідними не вийде.

Щоб позбутися залежності недостатньо усунення абстинентного синдрому чи чищення крові. Необхідно усвідомлювати, що наркоманія – ndash; це небезпечна хвороба, а не просто відхилення у поведінці чи безвідповідальність. Тяга до наркотику та «ломка» не залежать від волі чи рис характеру. Наркотична залежність – це патологія, що руйнує всі сфери життя залежного.

Відновлювати хворого необхідно у всіх напрямках: духовному, фізичному, психічному, соціальному. Пристраститися до наркотиків легко, а ось позбавитися згубної звички без наслідків для здоров’я проблематично. Боротьба із залежністю потребує грамотного, комплексного та глибокого лікування з використанням медикаментів у спеціалізованій клініці.

Діагностика

Діагностика стадії залежності виявляється лікарем на підставі анамнезу, даних досліджень та аналізів. Попередньо використовуються такі методики, як хроматографія, імуноферментний аналіз. Якщо отримано позитивний результат, то додатково проводять підтвердження обстеження, яке включає:

  • газорідинну хроматографію;
  • тонкошарова та рідинна хроматографія;
  • хромато-мас-спектрометрію.

Лікування

Щоб позбутися кокаїнової залежності потрібен комплексний підхід до лікування. Самостійно позбавитися психологічної тяги до препарату неможливо. Лікування наркотичної залежності від кокаїну включає кілька етапів:

1.Детоксикація. Пацієнту вводять водно-сольові суміші для вимивання токсинів. Етап займає від 3 до 21 днів. Після відміни наркотичної речовини самопочуття пацієнта сильно погіршується, тому додатково призначається медикаментозне лікування, що включає транквілізатори, антидепресанти, снодійне, седативні препарати.

2.Психотерапія. Проводяться як групові, і індивідуальні сеанси. Головне завдання психотерапевтичних заходів – сформувати у пацієнта поведінку, яка перешкоджатиме прийняттю наркотиків у майбутньому. Також вона допомагає створити установку на одужання, скоригувати життєві цілі та правила, освоїти навички боротьби зі стресовими факторами. Психотерапевт вчить залежного отримувати задоволення від життя без наркотиків. Методи лікування після кокаїну підбираються індивідуально. Найчастіше використовується поведінкова терапія, аутогенні заняття. Непоганий результат дає відвідування груп взаємодопомоги, де наркозалежні діляться досвідом та обговорюють різні проблеми, з якими стикаються на шляху до життя без наркотиків.

3.Реабілітація. Останній крок – повернення до соціального життя. Лікарі допомагають пацієнтові відновити втрачені зв’язки, повернутись на роботу. При затяжній наркоманії цей етап краще проходити у стаціонарі, де хворому забезпечать підтримку цілодобово та без вихідних, виключивши ризик рецидиву.

Профілактика або рекомендації

Профілактика залежності від кокаїну є комплексом заходів, які допоможуть захистити людину від згубної пристрасті. Основні рекомендації:

  • вести здоровий спосіб життя;
  • частіше гуляти на свіжому повітрі;
  • знайти цікаве заняття;
  • харчуватися правильною та корисною їжею;
  • регулярно займатися спортом;
  • брати активну участь у сімейних справах.

Профілактичні заходи повинні включати освіту аудиторії про шкоду наркотиків. У навчальних закладах рекомендується проводити лекції, демонструвати тематичні фільми. Однак підготовка до таких подій має певні складнощі. Важливо грамотно розставити акценти і підібрати вірні формулювання, щоб підлітки усвідомили, що наркотики – це українська мова. це не розвага, а смертельна небезпека.

Залишились питання?

Задайте їх за номером +38(097)-518-32-88 або залиште свої координати і наш менеджер передзвонить вам через 10 хвилин