Спайсова та сольова залежність

Спайсова та сольова залежність

Наркологічна допомога при наркозалежності передбачає комплексне лікування, що складається з діагностування, детоксикації та медикаментозної терапії, а також лікування супутніх захворювань психіки. Для комплексної терапії та реабілітації наркозалежних клініка пропонує послуги кваліфікованих наркологів, психіатрів та психологів.

У клініку «Dovira» звертаються для лікування залежності різних форм і ступеня тяжкості, у тому числі, для лікування залежності від спайсу, мефедрону та солей. в умовах стаціонару, амбулаторно та в центрі реабілітації під постійним наглядом медичного персоналу. Наслідки вживання сумішей для куріння можуть бути небезпечними для життя. У разі тяжкого стану залежного, абстинентному синдромі, а також для надання першої допомоги, госпіталізації та лікування рекомендуємо звернутися до наших спеціалістів.

Дія наркотику

Спайси (синтетичні канабіноїди) – наркотики, створені у лабораторних умовах. Вони містять основу рослинного походження, просочену хімічною речовиною. Наркотик популярний серед молодих людей, оскільки їхня дія імітує ефект коноплі (марихуани) та активують ті ж рецептори в мозку, що і натуральний канабіс, і у нього невисока ціна.

Відмінна особливість речовини у штучній зміні хімічної структури конопель з метою досягнення більш певного та сильного ефекту, ніж у натурального продукту. Спайси є небезпечними та непередбачуваними речовинами, оскільки їх склад відрізняється за рахунок вмісту сильних психоактивних компонентів, здатних викликати серйозні негативні ефекти.

Одним із ризиків є неможливість контролювати якість, дозування та чистоту речовини, що може призвести до несподіваних наслідків. Спочатку суміші продавалися вільно та легально, але з 2012 року належать до групи заборонених наркотиків.

Механізми впливу наркотику на мозок

  1. Активація каннабіноїдних рецепторів. Спайси зв’язуються з каннабіноїдними рецепторами в мозку, викликаючи психоактивні ефекти: зміну настрою, ейфорію, розслаблення та зміну сприйняття.
  2. Зміна нейрохімії мозку. Синтетичні канабіноїди змінюють хімічний баланс у мозку, змінюючи рівень нейротрансмітерів, серотоніну, дофаміну та норепінефрину, та впливаючи на настрій, поведінку та когнітивні функції. Негативні побічні ефекти.
  3. Наркотик викликає широкий спектр негативних побічних ефектів, включаючи тривожність і паніку, дезорієнтацію та галюцинації, параною та буяння, прискорене серцебиття та підвищений тиск, проблеми з координацією рухів, блювання та навіть втрату свідомості. Ці ефекти можуть бути непередбачуваними та значно відрізняються від ефектів природного канабісу.

Склад сумішей відрізняється від продукту до продукту. У разі перевищення дозування або використання невідомих домішок його побічні ефекти небезпечні та непередбачувані. Вживання спайсів може бути пов’язане із серйозними проблемами для здоров’я і навіть смертельними випадками, тому дуже важливо уникати використання цих речовин.

Способи та ознаки вживання

Наркотик використовуються у різний спосіб.

  1. Спайси курять як марихуану, використовуючи цигарки, самокрутки або спеціальні пристрої для куріння.
  2. Синтетичні каннабіноїди можна вдихати, використовуючи спеціальні інгалятори або вапорайзери. Їх додають у харчові продукти чи напої.
  3. У поодиноких випадках речовину вводять в організм за допомогою ін’єкцій, і це дуже небезпечний і непередбачуваний спосіб.

Ознаки вживання спайс розрізняються і залежать від дози та складу речовини, але є деякі загальні ознаки.

  1. Зміни поведінки. Людина виявляє незвичайну поведінку – вона може бути більш агресивною, збудженою, різко реагувати, демонструвати надмірне розслаблення чи загальмованість.
  2. Фізичні симптоми. Вживання викликає фізичні зміни: розширення зіниць, червоні очі, підвищене серцебиття, прискорене дихання, пітливість, сухість у роті, тремор (тремтіння) та проблеми з координацією рухів.
  3. Психоемоційні ознаки: тривога, паніка, параною, відчуття відчуження від свого тіла чи навколишнього світу, галюцинації, депресію чи безпричинне хвилювання.
  4. Негативні наслідки: небажані побічні ефекти: нудота, блювання, запаморочення, непритомність, біль у грудях, проблеми з диханням та серцевими ритмами.

 

Чому формується залежність

Пристрасть до спайсів, як і до інших наркотичних речовин, формується через зміни в мозку, що відбуваються при їх вживанні. Взаємодія синтетичних каннабіноїдів з певними рецепторами в мозку призводить до збільшення виділення нейромедіаторів, дофаміну або серотоніну, що викликає задоволення та підвищує настрій.

Однак, з часом мозок наркомана адаптується до цього стану, і для того, щоб досягти того ж ефекту, потрібна велика доза речовини. Розвивається толерантність та фізична та психологічна залежність. При тривалому та регулярному вживанні речовини мозок починає вимагати постійного надходження речовини, щоб підтримувати баланс нейромедіаторів.

Виникає сильне бажання вживати наркотик та симптоми відміни за відсутності речовини в організмі. Негативні емоції та стани – тривожність, депресія, дратівливість чи занепокоєння, викликані наркотиком під час спроби перервати вживання, посилюються. Основні фактори, що впливають формування залежності

  • часте і тривале вживання: що частіше і довше вживаються спайси, то більше вписувалося тяга і можливість розвитку залежності;
  • толерантність: тривале вживання призводить до необхідності збільшення дози для досягнення бажаного ефекту;
  • психологічні чинники: стрес, депресія, тривога, соціальна ізоляція чи слабкість характеру підвищують ймовірність розвитку залежності;
  • генетика: спадковість також впливає виникнення залежності.

 

Чим небезпечна залежність від спайсів

Наркоманія є серйозним захворюванням, що негативно впливає на наслідки для фізичного та психічного здоров’я людини.

  1. Фізичне здоров’я. Синтетичні канабіноїди викликають тяжкі захворювання внутрішніх органів: порушення серцевого ритму, підвищення артеріального тиску, проблеми з дихальною системою, напади болю в грудях, судоми, інсульт або серцеві напади.
  2. Психічне здоров’я. Вживання речовини викликає серйозні психічні розлади. Ті, хто страждає від пристрасті до наркотику, відчувають тривогу, паніку, параною, депресію, галюцинації і проблеми з мисленням і пам’яттю.
  3. Вони також схильні до ризиків розвитку психозів і суїцидальних думок. Ізоляція та відхилення від нормального життя. Вживання призводить до серйозних соціальних проблем: людина втрачає інтерес до навчання або роботи, відчувати фінансові труднощі та складності у взаєминах з близьким.
  4. Порушення особистої гігієни та неправильне харчування також є характерними ознаками залежності від наркотику. Ризик передозування та проблема смертельного результату: Застосування наркотику пов’язане з високим ризиком передозування і навіть смерті, особливо коли людина не знає точне дозування та вміст речовини.

 

 

Склад та ефект наркотичної речовини

Мефедрон та інші “солі” відносяться до групи синтетичних наркотиків, відомих як “солі катинону”. Катинони – хімічні сполуки, що мають стимулюючі властивості, схожі з дією амфетаміну. Мефедрон, також званий “меф” і “мяу-мяу” – один із найпоширеніших наркотиків цього виду, що викликають небезпечне звикання. Солі є сильними стимуляторами психіки.

Вони викликають ейфорію, приплив енергії та підвищену товариськість, і, при цьому, дають серйозні негативні побічні ефекти: занепокоєння, панічні атаки, параною, агресію, підвищення температури тіла та проблеми із серцем.

У медицині катинони, включаючи мефедрон, використовуються дуже обмежено як адренергічні препарати і в складі деяких анестезіологічних сумішей.

Як лікувати сольову залежність

Лікування залежності від солей – складне завдання, і, як і в інших випадках наркоманії, має складатися з комплексу методів та кількох етапів

Медикаментозна терапія включає

  • медикаментозну детоксикацію,
  • полегшення симптомів відміни,
  • управління тривожністю та депресією,
  • терапію інших захворювань,
  • які можуть супроводжувати наркозалежність.

Лікар може також рекомендувати призначення антидепресантів чи протисудомних ліків.

У разі недостатньої ефективності попередніх спроб лікарі можуть рекомендувати пацієнтові кодування від сольової залежності – процедуру заборонної терапії, спрямовану створення негативної установки на вживання наркотику.

Психотерапія пропонує пацієнтові в рамках терапії та подальшої реабілітації розібратися в причинах та наслідках наркоманії, допомагає навчитися керувати стресом та емоціями, та розвинути здорові поведінкові та когнітивні стратегії, що допомагають запобігти зривам.

Як правило, використовуються когнітивно-поведінкова терапія, мотиваційна терапія, групова терапія та інші методики.

Соціальна підтримка допомагає пацієнтові за допомогою близьких та друзів нові хобі та заняття, здатні замінити вживання наркотиків. Лікування від такого наркотику як сіль може бути важким і тривалим процесом, який вимагає т пацієнта часу, терпіння та стійкості в процесі терапії та при проходженні наступних реабілітаційних програм.

Усунення синдрому відміни при лікуванні сольової наркоманії

Синдром відміни при лікуванні сольових наркоманів виявлятиметься рядом загальних ознак:

Фізичні симптоми

  • сонливість чи безсоння;
  • втома та слабкість;
  • головний біль та запаморочення;
  • тремор та тремтіння;
  • підвищений апетит чи втрата апетиту;
  • м’язовий біль та судоми.

Психологічні симптоми

  • депресія та тривожність;
  • дратівливість та нестійкий настрій;
  • втрата інтересу до улюблених занять;
  • проблеми з концентрацією та пам’яттю;
  • підвищена дратівливість та агресивність.

Поведінкові симптоми

  • бажання вживати наркотик;
  • проблеми з контролем своїх дій та ризиковану поведінку;
  • соціальна ізоляція та погіршення відносин із сім’єю та друзями;
  • знижена самооцінка та почуття провини.

Абстиненція після вживання солей може розпочатися через кілька годин або днів після припинення вживання наркотику, залежно від дози та особливостей пацієнта, і продовжуватись протягом кількох днів або навіть тижнів.

Синдром відміни може бути досить тяжким і потребує комплексної терапії. У домашніх умовах вона має проходити спостереження медичного фахівця.

При тяжкому синдромі відміни від солей лікарі призначають низку препаратів для медикаментозної терапії симптомів.

  1. Бензодіазепіни – клас препаратів, які допомагають упоратися з занепокоєнням, тривогою та панікою, які можуть з’явитися при синдромі відміни. Однак вони повинні застосовуватися обережно і тільки під наглядом лікаря, оскільки можуть викликати залежність.
  2. Антидепресанти допомагають впоратися з депресією та іншими психологічними симптомами, що виникають під час абстиненції.
  3. Антидепресанти повинні застосовуватися лише під наглядом лікаря, оскільки мають свої побічні ефекти та протипоказання. Протисудомні ліки допомагають запобігти появі судом, які можуть з’явитися під час відміни наркотику.

Крім медикаментів, пацієнтам із синдромом відміни від солей рекомендується психотерапія, здатна допомогти впоратися з емоційними та поведінковими проблемами, пов’язаними з наркоманією. Групові сесії та індивідуальне консультування допомагають покращити самоконтроль, навчитися керувати стресом та емоціями, та навчитися замінювати негативні звички на більш здорові.

Позбавлення синдрому відміни при лікуванні від солей повинно бути частиною комплексної терапії і проводитися під медичним наглядом і з дотриманням рекомендацій.

Залишились питання?

Задайте їх за номером +38(097)-518-32-88 або залиште свої координати і наш менеджер передзвонить вам через 10 хвилин